Ryan and Miko talk about food.
Hi Miko!
Hi.
How much do you think a box of cereal costs? $5.99 or $3.99?
$3.99.
$3.99, that's right!
How much do you think a gallon of milk costs? $5.49 or $7.49?
I think it costs $5.49.
That's right!
How much do you think a loaf of break costs? $3.99 or $6.99?
I think it costs $3.99.
Nope, it costs $6.99 for this loaf of bread. Yep.
How much do you think a can of soup costs? $1.99 or $3.49?
$1.99.
Nope. This soup costs $3.49 a can.
How much do you think a dozen eggs cost? $4.99 or $6.99?
I think it costs $6.99.
No, these eggs costs $4.99 a dozen.
How much do you think a 5lb bag of rice costs? $10.79 or $14.99?
I believe it costs ten dollars and seventy-nine cents.
bzzzzzt. It costs fourteen dollars and ninety-nine cents.
Wait, what did I say?
And how much do you think a big bag of potato chips costs? $4.29 or $3.99?
I think it costs $3.99.
That's right. $3.99.
Whoo!
Thanks, Miko!
You're welcome.
Hi.
How much do you think a box of cereal costs? $5.99 or $3.99?
$3.99.
$3.99, that's right!
How much do you think a gallon of milk costs? $5.49 or $7.49?
I think it costs $5.49.
That's right!
How much do you think a loaf of break costs? $3.99 or $6.99?
I think it costs $3.99.
Nope, it costs $6.99 for this loaf of bread. Yep.
How much do you think a can of soup costs? $1.99 or $3.49?
$1.99.
Nope. This soup costs $3.49 a can.
How much do you think a dozen eggs cost? $4.99 or $6.99?
I think it costs $6.99.
No, these eggs costs $4.99 a dozen.
How much do you think a 5lb bag of rice costs? $10.79 or $14.99?
I believe it costs ten dollars and seventy-nine cents.
bzzzzzt. It costs fourteen dollars and ninety-nine cents.
Wait, what did I say?
And how much do you think a big bag of potato chips costs? $4.29 or $3.99?
I think it costs $3.99.
That's right. $3.99.
Whoo!
Thanks, Miko!
You're welcome.
There are no notes for this quiz.
Gap-fill
Complete the sentences using the words below. Wordbank
bag can box loaf dozen bag gallon