$.98 each or per pound?

PDF    QR Code    Add to Class    Easy English
+65 -12
Hey, Kai.
Hi.
Let me tell you how much this fruit costs.
OK.

Do you like mangos?
Yeah.
These mangos cost $.99 each.

Do you like apples?
Yeah.
These apples cost $.98 a pound.

Kai, do you like bananas?
Yeah.
These bananas cost $1.49 a pound.

Do you like lemons?
Yeah.
These lemons are $.50 each.

Kai, do you like grapefruit?
Uh, not so much.
These grapefruit are $.99 each.

Kai, do you like grapes?
Yeah.
These grapes are $2.99 a pound.
There are no notes for this quiz.
Hey, Kai.
Hi.
Let me tell you how much this fruit costs.
OK.

Do you like mangos?
Yeah.
These mangos cost $.99 each.

Do you like apples?
Yeah.
These apples cost $.98 a pound.

Kai, do you like bananas?
Yeah.
These bananas cost $1.49 a pound.

Do you like lemons?
Yeah.
These lemons are $.50 each.

Kai, do you like grapefruit?
Uh, not so much.
These grapefruit are $.99 each.

Kai, do you like grapes?
Yeah.
These grapes are $2.99 a pound.
There are no notes for this quiz.
+65 -12

Gapfill

Vocabulary
Complete the sentences using the words below.

doesn't 2.99 each .50 1.49 .98 cost




Quiz by: rmd
Description: Ryan tells Kai how much some fruit costs.
Beginning



Gapfill

Vocabulary
Complete the sentences using the words below.

doesn't 2.99 each .50 1.49 .98 cost




More Beginning ESL Video Quizzes
Copyright © 2020 ESL Video, Inc.